Amalaki „nebeské ovoce“

amalaki

Tato rostlinka, dá-li se to tak nazvat, je v podstatě spíše strom, který dorůstá do výšky středně velkých stromů a pochází z Indie, kde je považován jako posvátný strom a to proto, že má  mnoho pozitivních a především zdravotních účinků na náš lidský organismu. Říká se mu také jako  „nebeské ovoce“

 

 

Pojďme se tedy trochu více zajímat o tento strom Amalaki. Jak už bylo výše napsané, tak Amalaki má mnoho zdravotních a pozitivních účinků na naše tělo a snad i proto, že je nejbohatším zdrojem vitamínu C, který je velice důležitý pro náš organismus. Přesněji řečeno, tento vitamín se nechází v plodech tohoto stromu, které jsou hodně podobné angreštu. Co se týče obsahuje vitamínu C, tak pro Vaši představu je v jednom plodu 3 000mg, což je třicetkrát víc než má v sobě pomeranč. Obsahuje také třísloviny (emblicaniny A a B, puniglukonin, pedunculagin), cukry a minerály (chrom, zinek, měď).

Mimo obsah těchto vitamínů obsahuje Amalaki také antioxidanty a v ajurvédské medicíně se hojně doporučuje k vyživování tělesných tkání a i k celkovému posilnění organismu. Vytváří společně s Bibhitaki a Haritaki známou ajurvédskou kombinaci Triphala, podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organizmu. Emblica officinalis je zejména díky obsahu tříslovin silný antioxidant. Z toho vyplývá její působení na organismus. Volné radikály způsobují totiž nejen poškození buněk, ale ovlivňují i některé metabolické pochody nebo produkty metabolismu. Z toho důvodu lze E. officinalis použít u řady onemocnění, na která mají volné radikály vliv. Stará legenda praví, že v dávných dobách mudrc Chyawan obnovil své podlomené zdraví konzumací tohoto ovoce a poté se dožil vysokého věku.

Amalaki má také četné farmakologické vlastnosti. Není jen účinným antioxidantem, ale má i antibakteriální, antivirové, antimutagenní, nematocidní, anabolické, antihepatotoxické, protizánětlivé, antihistaminické, spasmolytické, hypolipidemické vlastnosti, inhibuje houby a kvasinky, zabraňuje hyperhidróze, ulevuje při hypotenzi, působí i jako anacidum a proti nádorům. Navíc zvyšuje syntézu bílkovin a je užitečná u stavů hypoglykémie. Díky své ochlazující vlastnosti se amalaki často vyskytuje jako složka léků na odstranění pálivého pocitu kdekoliv v těle a také na mnoho typů zánětů a horeček; jsou to všechno projevy rozrušení typu pitta (oheň).

 

A jak účinkuje Amalaki?

Dominantní aktivní složkou amalaki je skupina taninů odvozená od gallových a ellagových kyselin tvořících značnou část extrahovatelných nenutričních složek. Přítomností velkého množství taninů v plodu lze snadno vysvětlit některé prozaičtější proklamované výhody amalaki včetně léčivých účinků na dýchací a střevní obtíže zejména na střevní hnisání. Navíc se ukázalo, že polyfenoly mají četné účinky chránící zdraví jako například snižování hladiny lipidů a cukru v krvi, posílení krevního oběhu a blokování účinku karcinogenů, což společně působí proti stárnutí. To, co se dříve mylně považovalo za převládající působení složky vitamínu C, je ve skutečnosti stabilnější a mocnější působení taninu, který se choval jako vitamín.

 

 

 

čerpáno z www.google.com